Od roku szkolnego 2017/2018 oba dotychczasowe programy "Mleko w szkole" i "Owoce i warzywa w szkole" zostały połączone w jeden.

Po scaleniu obu programów w jeden, ministerstwo rolnictwa postanowiło, że mleko, warzywa i owoce trafią do dzieci w klasach I-V szkoły podstawowej.

Według obliczeń ministerstwa rolnictwa, pomoc dotrze do ok. 1 miliona 950 tys. dzieci z klas I-V w 12 tys. szkół podstawowych. Mleko, owoce i warzywa trafią do placówek oświatowych za pośrednictwem ok. 400 dostawców.

Głównym celem programu jest zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców, warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych w ich codziennej diecie, a także propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym.

W ramach komponentu owocowo-warzywnego każde dziecko może w roku szkolnym 2017/2018 liczyć w pierwszym semestrze na 42 porcje, z tego:

* 12 porcji jabłek

* 5 porcji gruszek

* 2 porcje śliwek

* 1 porcję soku owocowego

* 7 porcji marchwi

* 5 porcji rzodkiewki

* 2 porcje papryki

* 4 porcje pomidorów

* 3 porcje kalarepy

* 1 porcję soku warzywnego lub owocowo-warzywnego

W drugim semestrze uczeń otrzyma 42 porcje, z tego: