25 Wrzesień 2022, 19:56

W Szkole Podstawowej nr 2 w Istebnej odbyły się konkursy historyczne i plastyczne pn. "Ku pamięci kpt. Gazurka oraz Żwirki i Wigury " pod patronatem Wójta Gminy Istebna.

Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu po obejrzeniu filmu o lotnikach: Żwirce i Wigurze. W części plastyczne uczniowie wykonywali plakaty ku pamięci lotników. Zwycięzców wyłoniono na podstawie najlepiej rozwiązanego tekstu i najciekawszego plakatu.
Główne nagrody przyznano:
  1. Zofia Dziwior
  2. Dawid Bocek
  3. Tomek Dziewior
    Wyróżnienia przyznano:
  • Zuzanna Zowada
  • Aleksandra Kohut
  • Anais Szlbót-Juroszek
  • Ewelina Bocek

Uczniowie klas 1-8 we wrześniu poznawali postacie kpt. Ignacego Gazurka oraz pilotów Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury. Powstały na korytarzu szkolnym ciekawe gazetki.

Kl.4-8 wzięły udział w teście wiedzy nt. lotników oraz w konkursie plastycznym. Patronat nad konkursami objęła Wójt Gminy Istebna - Pani Łucja Michałek.

Po wydarzeniach szkolnych uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w obchodach gminnych.

26 września 2022 r. o godz. 11.00 poczet sztandarowy naszej szkoły
wziął udział w uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej kpt. Ignacemu Gazurkowi bohaterskiemu spadochroniarzowi z Istebnej. Celem uroczystości było uczczenie jego 78 rocznicy śmierci oraz uhonorowanie zasłużonego dla Polskich Sił Zbrojnych mieszkańca naszej gminy.
Kapitan Ignacy Gazurek poległ w czasie bitwy pod Arnem. Trafiony 24 września 1944 r. kulą niemieckiego snajpera, w Oosterbeek, gdzie polscy żołnierze ochraniali odwrót brytyjskich spadochroniarzy. Został pochowany na cmentarzu wojskowym w Oosterbeek. Kpt. Ignacy Gazurek jest patronem 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego

kpt. Ignacy Gazurek
Uczniowie złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową.

Zdjęcie pochodzie ze strony istebna.eu
Zdjęcie ze strony istebna.eu

Po części oficjalnej uczniowie klas 7 i 8 wraz z opiekunami udali się do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Istebnej na dalsze obchody tzn. część artystyczną uroczystości.
Uczniowie obejrzeli prezentacje historyczne przygotowane przez nauczycilei historii nt. kpt. Ignacego Gazurka oraz pilotów Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury oraz wysłuchali pieśni patriotycznej w wykonaniu uczennicy ZSP Istebna.
Pani Łucja Michałek - Wójt Gminy Istebna przekazała na ręce dyrektorów szkół dyplomy oraz vouchery za organizację konkursów historycznych i działań patriotycznych z okazji uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej kpt. Ignacego Gazurka.

Zdjęcie ze strony istebna.eu

Następnie uczniwie wszystkich szkół Gminy Istebna utworzyli znak Sił Powietrznych Rzeczypospolitej Polskiej - szachownicę lotniczą.

Obchody zakończyły się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego.
Dzieci otrzymały również poczęstunek.